Jak lutować srebro?

Jak lutować srebro?

Jak lutować srebro? Osoby które nigdy nie widziały procesu lutowania, zwykle bywają zaskoczone jak się to odbywa. Warto wiedzieć na początku co to jest lut i proces lutowania. Lut jest to stop metali który ma za zadanie połączyć elementu materiału który chcemy połączyć, w tym przypadku srebra. Proces ten jest możliwy dzięki odpowiedniej temperaturze, spoiwo topi się w niższej temperaturze niż metal, który chcemy połączyć.

Proces lutowania odbywa się bez kamieni, gdyż jedynie diamenty są w stanie przetrwać wysoką temperaturę bez szwanku.

Lut najczęściej używa się w formie cienkiego drutu o grubości mniejszej niż 1mm. Czasami używa się pasty lutowniczej lub rozwalcowanych pasków, jednak zależne to jest od przyzwyczajenia i praktyki osoby lutującej.

Srebrną biżuterię ręcznie tworzoną znajdziecie na www.kamykimoniki.pl

Różne twardości lutu do srebra

Do lutowania srebra używa się lutu miękkiego, średniego lub twardego. Stosuje się je adekwatnie do wyrobu i operacji lutowania jaką chcemy wykonać.  Do podgrzania lutu zawsze niezbędny jest palnik gazowy. Luty różnią się tym, że “płyną” pod wpływem różnej wysokości temperatury. Lut miękki wykorzystuje się najczęściej do napraw biżuterii, gdy nie chcemy zniszczyć pozostałych elementów biżuterii. Oczywiście nie w każdym z przypadków. Twardy lut służy do łączenia czystego srebra w wysokiej temperaturze około 800°C, do tego procesu lutowania zawsze należy dobrze oczyścić i odtlenić miejsca, które planujemy lutować.

Przy lutowaniu warto mieć na uwadze fakt, że trzeba zaczynać lutowanie od lutu twardego , następnie przechodzić do średniego, by nie doszło do rozlutowania wcześniej już połączonych elementów.

Co jeszcze jest niezbędne przy lutowaniu srebra? Jak lutować srebro?

Do lutowania srebra niezbędne jest oczywiście srebro próby 999, 930 lub 925, dobrany odpowiednio lut. Do użycia tego w praktyce potrzebne są również specjalistyczne narzędzia oraz miejsce pracy. Stół jubilerski lub biurko odpowiednio zabezpieczone od ognia, wysokiej temperatury, uszkodzeń mechanicznych oraz chemicznych. By wykonać proces jubilerki niezbędny jest również palnik z podłączeniem do gazu propan butan. Podłoże ognioodporne jest niezbędne, aby w ogóle zacząć proces lutowania. Kolejnym narzędziem są pęsety i uchwyty z zabezpieczeniem, by można było uchwycić rozgrzany do czerwoności metal, bez urazów. Do zlutowania elementów srebrnych niezbędna jest lutówka najczęściej to mieszanka kwasu borowego. Samo nagrzanie srebra palnikiem nie wystarczy, lutówka sprawia, że lut “przylega” do części srebra które chcemy zlutować. Dodatkowo niezbędne jest naczynie z wodą, aby ochłodzić gorący metal. Dalszy proces to oczyszczanie srebra po lutowaniu, a następnie dalsza manipulacja, formowanie, kształtowanie i polerowanie – za pomocą narzędzi jubilerskich.

 

Tagged , , , ,