TANZANIT

Biżuteria srebrna dla kobiet z naturalnymi kamieniami. Nowoczesna Biżuteria Artystyczna

TANZANIT

Tanzanit (tanganit) – przezroczysta, niebieska w odcieniach odmiana zoisytu.

Naturalne tanzanity – nieprawidłowo nazywany „szafirem Meru” – pierwsi jego odkrywcy mylnie uznali go za szafir.

Nazwa pochodząca od Tanzanii, gdzie minerał ten został odkryty, została wprowadzona przez firmę jubilerską Tiffany z Nowego Jorku.

Do gemmologii został wprowadzony dopiero w 1967 r. przez hinduskiego poszukiwacza drogich kamieni Manuela de Souza. Tanzanity – jako jedyne kamienie szlachetne – występują tylko w jednym miejscu na świecie, Tanzanii – kraju, któremu ten osobliwy kamień szlachetny zawdzięcza swą nazwę.

Tanzanit- srebrna biżuteria z wyjątkowym kamieniem

Srebrna biżuteria z tanzanitem zdecydowanie i bezsprzecznie zachwyca najbardziej wymagające kobiety, które uwielbiają zdobić swoje ciało wyjątkowymi ozdobami. Doskonały, przezroczysty minerał szlachetny w niebiesko- fioletowych odcieniach, stanie się przepiękną ozdobą dla wielu, różnorodnych stylizacji. Skąd tanzanit nabrał tak dużej popularności? Był ulubionym minerałem szlachetnym, który nosiła wielbicielka luksusowej biżuterii- Elizabeth Taylor. Poznajmy intrygujący minerał z bliska.

Tanzanity – najważniejsze informacje o kamieniu szlachetnym

Barwa tanzanitu

Tanzanit to kamień, którego cechą charakterystyczną jest niezwykle intensywna, fioletowo- niebieska barwa, która wyróżnia go na tle innych minerałów. Swój niezwykły oraz niepowtarzalny kolor kamień zawdzięcza śladowym ilościom jonów wanadu. Można porównać go do niezwykle dojrzałych jagód, borówek, jeżyn. Tanzanit kojarzony jest niejednokrotnie z ciemnym, deszczowym niebem. Co więcej, uważa się, że kolor tanzanitu nawiązuje do koloru oczu filmowej Kleopatry.

Szlachetność naturalnych tanzanitów

Tanzanity to wyjątkowe, szlachetne kamienie. Ma na to wpływ fakt, że są dostępne tylko w jednym miejscu na całym świecie – w Tanzanii. Ciekawostką jest również fakt, że tanzanit jest 1000 razy rzadszy od diamentu- bardzo często niebiesko- fioletowe refleksy tanzanitu łączone są z diamentami.

Właściwości magiczne tanzanitu

Tanzanit to znany minerał, który cechuje się jednym z największych potencjałów energetycznych w świecie kamieni szlachetnych. Idealnie pobudza całe nasze ciało. Odgrywa niebagatelny wpływ na naszą lepszą świadomość i postrzeganie świata. Co więcej, wiele osób jednoznacznie wskazuje, że noszenie tanzanitu niweluje objawy stresu, jak również wspomaga układ odpornościowy.

To, co najważniejsze dla samorozwoju, to fakt, że tanzanit staje się źródłem inspiracji, kreatywności. Jest więc doskonałym wyborem dla artystów- wszystkich osób, które pracują twórczo.

Symbolika tanzanitu (znacznie)

Tanzanit swoją nazwę wywodzi od miejsca, w którym został odkryty- Tanzanii. Uznawany za kamień przynoszący bogactwo, miłość, i ogólny splendor. Kamień jest symbolem Tanzanii.

Do jakich znaków zodiaku pasuje tanzanit?

Tanzanity są kamieniami naturalnymi przypisanymi dla osób narodzonych w grudniu. Będą więc idealnym wyborem dla wszystkich Strzelców, jak również Koziorożców. Nie oznacza to jednak, że tanzanit nie jest przypisany również do innych znaków zodiaku. Wiele korzyści z posiadania biżuterii z tym kamieniem będzie mogła czerpać również Waga, czy Bliźnięta. Tanzanit to idealny wybór, ponieważ dodaje pewności siebie, co jest kluczowe wśród tych niezdecydowanych znaków zodiaku. Co więcej, kamień pomaga w znalezieniu wymarzonej pracy, przynosi wewnętrzny spokój, harmonię i ład. Wycisza skrajne emocje, pomagając tym samym w podjęciu racjonalnych decyzji.

Jak rozpoznać prawdziwy Tanzanit?

Ciekawostką jest, że naturalnie tanzanity są brązowe lub bladoszare. Dopiero poddane obróbce cieplnej, w temperaturze 400–500 °C, zmieniają barwę na niebieską (utlenianie jonów V3+ do V4+). Jak jednak rozpoznać prawdziwy tanzanit o niebieskiej barwie, który nie jest sztucznie wybarwiony w celu uzyskania niebieskiego odcienia? Przede wszystkim naturalne pochodzenie barwy można rozpoznać po czerwonym odcieniu widocznym wzdłuż jednej z osi. Cena za kamień szlachetny niejednokrotnie zależna jest przede wszystkim od barwy.

Co warto wiedzieć o tanzanitach szlachetnych?

Tanzanit jest niezwykle pięknym  szlachetnym, rzadko spotykanym minerałem. Nic więc dziwnego, że w świecie jubilerskim, jest to kamień uznawany za niezwykle wyjątkowy i bardzo drogocenny. Srebrna biżuteria z tanzanitem, to idealny pomysł na wyjątkową ozdobę dla każdej stylizacji. Na szczególną uwagę zasługują pierścionki z tanzanitami naturalnymi, które kradną serca jak również stają się nieodłącznym towarzyszem każdej obdarowanej osoby. Lawendowy tanzanit jako symbol miłości niejednokrotnie staje się ozdobą pierścionków zaręczynowych. Zapoznaj się z ofertą ręcznie tworzonych modeli biżuterii, które wykonałam  w pojedynczych egzemplarzach, i wybierz coś dla siebie, bądź swoich bliskich –  niepowtarzalne ozdoby na każdy dzień.

Czy tanzanit jest drogi?

Ceny tanzanitu szlachetnego.

Najwyższej klasy tanzanity osiągają ceny od 200$ za karat. Jest to dosyć wysoka kwota, jednak za kamienie szafiru czy rubinu o podobnej wielkości zapłacilibyśmy znacznie więcej.