Biżuteria artystyczna srebro – kolory naturalnych kamieni

Biżuteria artystyczna srebro

Biżuteria artystyczna to odrębna kategoria produktów wykonanych najczęściej na bazie srebra. Ten materiał, jak żaden inny, podkreśla swoje walory za pomocą wyobraźni projektanta. Przemawia do odbiorcy, staje się unikatowym dziełem adresowanym indywidualnie do użytkownika. W zalewie srebrnej biżuterii masowej, dostępnej dosłownie wszędzie, schematycznej i zwyczajnie nudnej, srebrna biżuteria artystyczna dodatkowo uzupełniona naturalnymi kamieniami tworzy zjawiskowe egzemplarze, komponujące się ze starannie dobranym strojem. Trudno ukryć fakt, że najczęściej kupują ją odważni i wymagający odbiorcy, tego rodzaju biżuteria jest bowiem wyrazista i widoczna. Co więcej, jej zadaniem jest właśnie wyodrębnienie się z tłumu, skupienie uwagi, zaznaczenie obecności.

biżuteria artystyczna srebro
srebrna biżuteria artystyczna

Biżuteria artystyczna srebro – kolory kamieni naturalnych

Biżuteria artystyczna ma to do siebie, że trudno jest znaleźć dwa identyczne egzemplarze. Stop srebra i naturalne kształty kamieni czynią z niej niepowtarzalne precjoza, unikatowe, jedyne w swoim rodzaju. Wyrazista biżuteria wymaga jednak umiejętności komponowania jej z odzieżą. Nie każde połączenie będzie tu szczęśliwe. Jak zatem dobierać odzież do biżuterii, która charakteryzuje się widoczną barwą kamienia i unikatowymi kształtami?

Jednym ze sposobów jest dobieranie barwy kamienia do koloru odzieży, integralnej części biżuterii. Połączenia te nie zawsze muszą być oczywiste. Oznacza to, że kamień o wyraźnej barwie niebieskiej, wcale nie musi komponować się idealnie z niebieską suknią i niebieskimi dodatkami. Warto o tym pamiętać zestawiając ubranie na wielką okazję, ale i na co dzień. Umiejętność komponowania ubrania z biżuterią to dar, zmysł artystyczny, który pozwala na jednoczesne pokreślenie kroju i barwy odzieży, ale też barwy skóry, koloru oczu, włosów i biżuterii.

Jak dobrać kamienie naturalne do rodzaju czy koloru odzieży?

Różnorodność kolorów kamieni naturalnych daje ogromne możliwości idealnej kompozycji – stylizacji modowej.

 1. Sięgając po kamienie w kolorze bordowym: rubin i rubelit warto podkreślić ich trochę mroczny charakter. Będą pasowały do bordowych, brudno-różowych tkanin, ale też do czerni. Nieoczywiste, ale bardzo interesujące zestawienie stworzą z zielonym odcieniem sukni, bluzki czy miękkiego, miłego swetra.
 2. Błękitny akwamaryn i larimar rozbite sztucznym światłem połączą się łagodnie z bielą, granatem, niebieskim ale też morskim kolorem.

  błękitny akwamaryn
  błękitny akwamaryn
 3. Turmalin i onyks – kamienie o czarnej barwie posiadają wyjątkowo szerokie możliwości. Kolczyki, bransoletka, wisior czy zawieszka w czarnym kolorze wspaniale odcinają się od barwy skóry. To kamienie, które należy nosić w sposób jak najczystszy, nie zaburzając ich charakteru wielością innych kolorów.
 4. Kolor fioletowy to odcień od kilku lat przenoszony do mody wielkiej i małej. Czaroity to kamienie naturalne o barwie od bzowego do fioletowego. Charakteryzują się białymi lub czarnymi plamkami łamiącymi ich monolit. Mogą być przeświecające lub całkowicie nieprzezroczyste, a to oznacza, że kolczyki z czaroitem czy wisior stworzą elegancką kreację z fioletową suknią lub bluzką. Będą też dobrze komponowały się z kolorem białym, ciemno zielonym a nawet miodowym.

  czaroit naturalny wisior srebro
  czaroit naturalny
 5. Odcień zielony kamieni naturalnych preferowany jest od bardzo dawna. Zielony szmaragd czy malachit w postaci srebrnych, wyrazistych kolczyków dodadzą niezwykłej urody eleganckiej stylizacji. Warto pokusić się tu o połączenie kontrastowe. Ogromny zielony wisior do czarnej koktajlowej sukni, zawieszka czy srebrna bransoleta z kamienia uzupełnią kompozycję.

  zielony szmaragd
  zielony szmaragd
 6. Kamień księżycowy bezbarwny lub żółty z niebieską poświatą, to wyjątkowa ozdoba, zwłaszcza w połączeniu ze srebrem. Dzięki swoim cechom doskonale nadaje się do wykonania dużej, wyraźnej biżuterii. Można go komponować na zasadzie kontrastu lub zbieżności. Przepięknie wygląda do opalonej lekko cery, opalizującej jak on sam. Bransoletka, czy sztyfty z kamieniem księżycowym tworzą z pewnością niezwykle spójną kompozycję z bielą, wszystkimi odcieniami zimnymi, lodowymi.
 7. Na koniec srebro i kamienie w kolorze niebieskim: labradoryt , szafir i lazuryt łączą się również z odcieniami zimnymi, kolorem białym, niebieskim rozbitym bielą, kolorem czarnym. Kolczyki z tymi kamieniami o niewielkich rozmiarach można więc nosić cały dzień, biżuterię bardziej wyrazistą zaleca się na wieczór.

Sprawdź ofertę sklepu internetowego Kamykimoniki:

wisiory srebrne, bransolety z kamieniami, pierścionki srebrne i wiele innych.

Tagged , , , , , , ,