Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Dlaczego biżuteria ciemnieje? Każdy kto nosi biżuterię srebrną, na pewno zauważył, że po jakimś upływie czasu biżuteria staje się ciemniejsza. Pokrywa się czymś co przypomina czarny nalot. W pierwszej chwili osoby, które nie mają wiedzy o biżuterii srebrnej mogą pomyśleć, że to oszustwo. Biżuteria którą kupili wydaje im się z tego powodu nie jest wykonana ze szlachetnego metalu – srebra próby 925. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż ciemnienie srebra jest naturalnym procesem. Czy wiesz jak można temu zaradzić? Czy wiesz dlaczego taki się dzieje? Jak wyczyścić pociemniałe srebro?

To samo tyczy się biżuterii złotej, czy srebrnej pozłoconej. Zastanawiasz się dlaczego złoto czerniejeco powoduje czernienie złota lub czemu złoto ciemnieje na ciele? Również może Ci się wydawać to oszustwem, gdyż biżuteria złota czy złocona nie powinna ciemnieć. Czasem zdarza się to od razu po zakupie i widzisz czarne scenariusze, że Cię oszukano.

Przeczytaj mój wpis i nie miej już żadnych wątpliwości czy złoto czerniejedlaczego złoto czernieje i co zrobić gdy złoto ciemnieje.

 

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

  1. Biżuteria srebrna. Warto pamiętać iż ciemnienie srebra jest  jest naturalnym i normalnym procesem. Ciemny nalot pojawiający się na powierzchni biżuterii to efekt utleniania się srebra w trakcie reakcji, w jaka wchodzi tlenkiem siarki będącym składnikiem powietrza. Powszechnie mówi się, iż srebro ciemnieje od powietrza, ale chodzi tu o jeden ze składników powietrza – tlenek siarki. Im mocniej zanieczyszczone jest powietrze tym szybciej proces ciemnienia będzie postępował. Dlatego też w zależności od naszego położenia geograficznego, biżuteria w różnym czasie będzie traciła swój blask. Podsumowując – ciemnienie biżuterii nie jest dowodem na to, że zostaliśmy oszukani, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że wykonana jest ona właśnie ze srebra. W mojej pracowni nie pokrywam srebra warstwą białego rodu, który zapobiegałaby czerwienieniu srebra, gdyż wolę by srebro artystyczne było cieniowane a nie w jednolitym kolorze. Biżuteria Kamyki Moniki może więc ciemnieć.
  2. Biżuteria złota. Biżuteria ze złota stała się dostępniejsza szerszemu gronu klientek że względu na niższą próbę. Próba 333 to około 33% złota pozostałe 67% to domieszka innych metali, przy próbie 585 czy 750 domieszka innych metali jest mniejsza. Im domieszka innych metali jest większa tym proces ciemnienia będzie szybszy. Domieszka metali może również się utleniać. Często złota biżuteria pokrywana jest rodem, który spowalnia proces ciemnienia, jednak niewłaściwe użytkowanie biżuterii powoduje ścieranie rodu i ciemnienie.
  3. Złocone srebro. Srebro złocone 24ct czyli 100% złotem nie ciemnieje, jednak warstwa złocenia może się ścierać i wtedy srebro nie pokryte złotem może ciemnieć.

 

Jak zapobiegać ciemnieniu biżuterii?

Użytkując i nosząc biżuterię nie jest możliwe by całkowicie uchronić przed ciemnieniem srebra. Jednak możemy stosować się do podstawowych kilku zasad które mogą proces ciemnienia srebra ograniczyć.

Warto w czasie gdy nie nosisz łańcuszków ze srebra, pierścionków srebrnych, kolczyków czy wisiorków przechowywać je w w zamkniętej szkatułce bądź pudełku, tak aby dostęp i ruch powietrza był ograniczony.

Idealnym pomysłem jest trzymanie takiej biżuterii w woreczkach strunowych, pomoże to spowolnić proces czernienia. Bez wątpienia biżuteria zamknięta w woreczku i pudełeczku dłużej zachowa właściwy kolor.

Trzymianie biżuterii luzem w łazience naraża ją na działanie powietrza i wilgoci. Srebro i woda to niezbyt dobre połączenie, warto biżuterię zdejmować przed kąpielą, prysznicem, basenem i czy kąpieli w morzu.

Zmywanie naczyń też przyśpieszy proces niszczenia. Kosmetyki i perfumy również nie powinny mieć kontaktu z biżuterią gdyż mogą jej zaszkodzić, każdy kosmetyk to chemia.  Biżuterię zakładać najlepiej po całkowitym wchłonięciu się balsamu do ciała i kremu do rąk.

 

Jak zapobiegać ciemnieniu biżuterii z kamieniami naturalnymi?

Warto stosować się powyższych zaleceń. Jednak trzeba pamiętać o tym iż naturalne minerały mają różny skład chemiczny i mogą swoją obecnością przyśpieszać proces ciemnienia srebra w którym są osadzone.

Bursztyn i malachit, to naturalne minerały przy których biżuteria ciemnieje najszybciej. Jest to proces nieunikniony, możesz jedynie próbować go spowolnić.

Czy można zabezpieczyć biżuterię przed ciemnieniem?

Inni producenci biżuterii i jubilerzy często starają się zabezpieczyć swoje wyroby przed ciemnieniem. Do tego celu powszechnie wykorzystują proces rodowania – czyli pokrywania srebrnego przedmiotu cieniutką warstwą pierwiastka zwanego rodem. Jednak w pracowni Kamyki Moniki nie stosuję tej techniki, z powodu swojej wizji artystycznej.

Czasem  biżuterię pokrywa się również specjalnym, bezbarwnym polimerem, którego celem jest opóźnienie procesu utleniania. Ta technika stosowana jest w mojej pracowni to ochrony złocenia z biżuterii srebrnej pozłoconej. Niestety taki zabieg pomaga tylko na pewien czas, bo wraz z noszeniem biżuterii warstwa ochronna ulega ścieraniu i po pewnym czasie złocenie się ściera a srebro i tak może zacząć ciemnieć.

Warto biżuterii złoconej nie uszkodzić, nie podrapać i nie porysować aby nie zetrzeć zbyt szybko warstwy polimeru.

Jak wyczyścić taką biżuterię gdy biżuteria ściemnieje?

miękka szmatka do czyszczenia srebra
miękka szmatka do czyszczenia srebra

Jeśli biżuteria bardzo ściemniała, jednym z możliwych rozwiązań  będzie oddanie jej do czyszczenia w ręce profesjonalisty. Warto jednak mieć na uwadze, że inaczej czyści się same srebro, a inaczej biżuterię z naturalnymi kamieniami. Trzeba uważać gdyż nie każdy “profesjonalista” może mieć na uwadze kamień, który może ulec zniszczeniu podczas niewłaściwego czyszczenia. Lepiej się upewnić o wiedzy “profesjonalisty” na temat danego minerału, niż mieć piękne i błyszczące srebro ale już z uszkodzonym kamieniem.

Istnieje jednak kilka domowych sposobów na to, by przywrócić naszym srebrnym ozdobom pierwotny kolor i blask. Możemy przetrzeć je materiałem wykonanym z flaneli czy innej miękkiej szmatki, takiej samej co przecieramy szkła okularów. Ważne jest by taką szmatką przecierać jedynie srebro, omijając kamień. Trzeba robić to delikatnie by nie wetrzeć czarnego nalotu między kamień a oprawę. Jeśli kamień jest przejrzysty, to zdarzają się klientki które potrafią brud ze szmatki wetrzeć aż pod kamień – zniszczyć w ten sposób swoją biżuterię. Wtedy trzeba wyciągać kamień i tworzyć biżuterię od nowa.

Szmatka której użyjesz do czyszczenia musi być czysta, gdyż brudną możesz uszkodzić kamień, porysować bądź zmatowić.

Z mojej perspektywy nie polecam płynów do czyszczenia biżuterii z naturalnymi kamieniami. Nawet płyn do mycia naszyć może uszkodzić niektóre kamienie. Warto dowiedzieć się jakiej twardości jest dany minerał by mu nie zaszkodzić. Pasta do zębów może porysować srebro lub minerał. Jeśli srebro jest wykończone na mat to możesz czyścić pastą, oczywiście samo srebro. Polecam miękką szczoteczkę i bieżącą wodę nie gorącą do czyszczenia kamienia tuż po przetarciu srebra szmatką.

Jeśli biżuteria złocona ciemnieje to im mniej będziesz ją trzeć tym ciemnieć będzie wolniej. Każde tarcie powoduje ścieranie polimeru i złocenia, a odkryte srebro będzie ciemniało.

Czy biżuteria oksydowana ciemnieje?

Srebro przyciemnione w procesie oksydacji, nie pokryte polimerem, ani rodem również ciemnieje. Przy biżuterii oksydowanej warto również stosować woreczki strunowe i szkatułki do przechowywania, by spowolnić proces ciemnienia srebra. Przecieranie srebra oksydowanego szmatką, bądź niewłaściwe czyszczenie, może sprawić stracie oprócz sczernienia również warstwę oksydy. Przy biżuterii oksydowanej trzeba uważać z czyszczeniem biżuterii.

 

 

Tagged , , , , ,