Pielęgnacja biżuterii srebrnej z kamieniami naturalnymi

Pielęgnacja biżuterii srebrnej z kamieniami naturalnymi

Jak dbać i przechowywać swoją biżuterię? Kiedy jej nie nosić?

Najważniejsza i najbardziej znana metoda zapobiegania uszkodzeń mechanicznych oraz plątania się biżuterii polega na zdejmowaniu jej do snu oraz do kąpieli. Podczas wykonywania prac domowych również zaleca się ściąganie wszelkich ozdób. To właśnie w tym czasie biżuteria narażona jest na największe szkody. Ponadto warto zainwestować w dobrej jakości szkatułkę wyłożoną specjalnym, miękkim materiałem, który zapobiega zarysowaniom na naszych ozdobach. Najlepiej sprawdzi się len lub zamsz. Warto także zadbać o to, aby różne przedmioty nie stykały się ze sobą w szkatułce, poprzez chowanie ich do osobnych woreczków. W przypadku występowania jakichkolwiek reakcji alergicznych odradza się noszenia biżuterii. Warto też planując bliższy kontakt z chemią, zdjąć biżuterię, aby nie uległa zniszczeniu.

Czyszczenie oraz pielęgnacja biżuterii.

Jeśli boisz się, że po zastosowaniu zbyt silnych detergentów Twoja biżuteria ulegnie uszkodzeniu, mamy kilka domowych sposobów, które pozwolą na zachowanie blasku i pozbycie się niechcianych osadów. Przede wszystkim zrezygnuj z metod typu czyszczenie srebra pastą do zębów. To zbyt agresywne i może przynieść odwrócone skutki. Najlepszym rozwiązaniem jest przecieranie biżuterii miękką szmatką po każdym jej użyciu, w celu pozbycia się nagromadzonego osadu i tłuszczy z całego dnia. Można również zamoczyć srebro w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń i delikatnie szorować szczoteczką do zębów. Grunt to rutynowa pielęgnacja, która zapobiega niszczeniu się metalu.

Opieka nad srebrem.

Srebrna biżuteria nie powinna być pozostawiana na wolnym powietrzu. Zawsze należy chować ją do szkatułek lub do odpowiednich jedwabnych bądź zamszowych woreczków. Jest to szczególnie ważne, ponieważ srebro ulega utlenianiu, co prowadzi do szybkiego czernienia biżuterii. Aby temu zapobiec należy regularnie czyścić biżuterię specjalnymi preparatami lub domowymi metodami przedstawionymi powyżej. Ponadto należy unikać kontaktu perfum ze srebrem.

Opieka nad diamentami oraz innymi kamieniami.

Aby diamenty i inne klejnoty zachowały swój blask, należy przechowywać je w odpowiednio szczelnych miejscach. Nie lubią one ekspozycji na słońce ani zbyt wysokich temperatur. Trzeba chronić je przed nadmiernym kontaktem z kurzem, który jest ciężki do usunięcia. W przypadku czyszczenia, nie zaleca się używać żadnych chemicznych produktów mogących uszkodzić klejnoty. Najlepszym wyborem będzie przemycie zwykła szmatką namoczoną w samej wodzie lub z dodatkiem mydła. Do czyszczenia biżuterii za kamieniami nie używaj w domu żadnych preparatów chemicznych.

Pielęgnacja biżuterii z bursztynu. Dlaczego biżuteria z bursztynu ciemnieje?

Tak jak pozostałe błyskotki, bursztyn nie lubi kontaktu z wodą, dlatego przed każdą kąpielą należy ściągnąć biżuterię i odłożyć w suchym miejscu. Ponadto również nie jest uodporniony na wszelkie chemiczne produkty. Jeśli zależy Ci na zachowaniu jak najlepszego stanu, zaleca się przecierać biżuterie szmatką po każdym użyciu. W celu wydobycia połysku można dodatkowo przetrzeć bursztyn odrobiną oliwy z oliwek. Srebro przy bursztynie często ciemnieje pod wpływem powietrza atmosferycznego. Jest to proces nieunikniony i normalny – warto nienoszoną biżuterię z bursztynu przechowywać w szczelnym woreczku. Jednak to spowolni proces ciemnienia srebra, ale go nie wyeliminuje. Wtedy na własną rękę można przetrzeć miękką szmatką, oczywiście samo srebro a nie bursztyn.

wisior z bursztynem w kształcie serca srebro
wisior z bursztynem w kształcie serca srebro

Jak profesjonaliści czyszczą biżuterię?

Jubiler to z całą pewnością najlepszy wybór jeśli zależy Ci na przywróceniu biżuterii blasku. Do dyspozycji posiada polerki mechaniczne przeznaczone do szlifowania i polerowania na wysoki błysk. Innym wyborem są myjki ultradźwiękowe czy polerki bębnowe, które usuwają tłuszcz i brud z zakamarków, nadając również połysk, a dzięki prostnicy jest w stanie usunąć zabrudzenia z najmniejszych detali. W grę wchodzi także mycie produktami chemicznymi, profesjonaliści zawsze zabezpieczają kamienie przed rozpoczęciem procesu czyszczenia biżuterii.

Zapraszam Cię do świata mojej biżuterii.

Biżuteria artystyczna sklep internetowy

Tagged , , , , , , , , , , , , ,